Արա Սաղաթելյանը Երուսաղեմում մասնակցում է խորհրդարանների աշխատակազմերի ղեկավարների միջազգային համաժողովին
Իսրայելի Կնեսեթում փետրվարի 20-22-ն անցկացվում է խորհրդարանների աշխատակազմերի գլխավոր տնօրենների եւ գլխավոր քարտուղարների միջազգային համաժողով, որտեղ ներկայացված են ընդամենը 25 երկրների խորհրդարաններ ու միջազգային կազմակերպություններ, որոնց շարքում է նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունը: Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը:
Կնեսեթի պատմության մեջ ամենախոշոր միջխորհրդարանական համաժողովին մասնակցում են աշխարհի խորհրդարանների աշխատակազմերի շուրջ 50 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Համաժողովի աշխատանքներին ներկա են նաեւ Կնեսեթի գլխավոր տնօրեն Ալբերտ Սախարովիչը եւ քարտուղար Յարդենա Մելլեր-Հորովիցը:
Կնեսեթի խոսնակ Յուլի-Յոել Էդելշտեյնը համոզմունք է հայտնել, որ համաժողովը մեծապես կնպաստի խորհրդարանների միջեւ արդյունավետ համագործակցության ամրապնդմանը:
Համաժողովի ընթացքում քննարկումներ տեղի կունենան մասնավորապես Կնեսեթի օրինակով հանրության համար խորհրդարանների մատչելիության, օրենսդրական աշխատանքի թափանցիկության ու հրապարակայնության, գործադիրի նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության թեմաների շուրջ: Համաժողովի մասնակիցները ճանաչողական այցով կլինեն նաեւ Կնեսեթի Կանաչ գոտում, այցելուների կենտրոնում, պահակազորում: Հյուրերը Երուսաղեմում կայցելեն Լացի պատ, Հոլոքոստի հուշահամալիր, իսկ Թել Ավիվում՝ հրեա ժողովրդի թանգարան:
Նշենք, որ համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում են Հայաստանի, Բելառուսի, Բրազիլիայի, Կանադայի, Կիպրոսի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի, Չեխիայի, Եվրոպական խորհրդարանի, Գերմանիայի, Գանայի, Հունգարիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Մալթայի, Մեքսիկայի, Մոլդովայի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Պորտուգալիայի, Ռուսաստանի, Ռուանդայի, Շվեդիայի, Շվեյցարիայի, Ուգանդայի, Ուկրաինայի խորհրդարանական պատվիրակությունները:

Ara Saghatelyan Takes Part in International Conference for Heads of Parliamentary Administration in Jerusalem
On February 20-22, at the Knesset of Israel an international conference of parliamentary directors-general and secretaries-general is held, where parliaments of only 25 countries and international organisations are represented, and among them is the Republic of Armenia. The RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan takes part in the works of the Conference.
About 50 senior officials of the Administrations of the parliaments of the world take part in the largest ever held Inter-Parliamentary Conference in the history of the Knesset. Knesset Director-General Albert Sacharovich and Knesset Secretary Yardena Meller-Horowitz also attend the works of the Conference.
Speaker of the Knesset Yuli Yoel Edelstein expressed conviction that the conference will greatly contribute to enhancing the effective cooperation between the parliaments.
During the conference discussions will be held particularly on the example of the Knesset on the accessibility of the parliaments for the public, the transparency and publicity of the legislative work and the parliamentary oversight towards the legislative body. The participants of the forum will have cognitive visits to the “Green Knesset,” the Knesset Guard, the Visitors Center. The guests will visit the Western Wall and the Holocaust Museum in Jerusalem, and the Museum of the Jewish People in Tel Aviv.
Let us note that the parliamentary delegations of Armenia, Belarus, Brazil, Canada, Cyprus, the Council of Europe, the Czech Republic, the European Parliament, Germany, Ghana, Hungary, Latvia, Lithuania, Malta, Mexico, Moldova, the Netherlands, Poland, Portugal, Russia, Rwanda, Sweden, Switzerland, Uganda, and Ukraine take part in the works of the Conference.